פתיחת עונת המדשאות

החל מחודש מרץ ואולי גם קצת לפני, נתחיל לראות התעוררות ברוב זני הדשא בארץ, פרט לאלטורו שכנראה יתחיל התעוררות מספר שבועות מאוחר יותר.

דישון והזנת המדשאה

החורף השנה, היה קר במיוחד והתאפיין בקרות מתמשכות ורצופות אשר השפיעו גם על הזנים שלרוב פחות מאבדים את צבעם בעונות הקרות.
בשביל לזרז את התחדשות המדשאה, מומלץ לדשן עם בונה מדשאה, דשן בשחרור מבוקר שזמן הפירוק שלו ארוך טווח, בהרכב N-P-K ביחס של 25-5-15 ובכמות של קילו ל-50 מטר רבוע.
את הדישון אפשר לבצע ברגע שמתחילים לראות התעוררות במדשאה, כגון: צמיחה מחודשת, שינוי צבע וכדומה.

משטר השקייה

לצורך חידוש ועידוד הצימוח הדשא שלנו זקוק להשקייה, אך חשוב לזכור שאנחנו בימי הכניסה לעונת האביב והטמפרטורות עולות בהדרגה, לכן שבהתאם לכך גם קצב אידוי המים.

מסוף חודש מרץ נתחיל להשקות כ-2.5-3 ליטר למטר רבוע ביום – זאת כתלות בגשמים וכמובן בכמויות פחותות מהכמויות של שיא הקיץ!
בהמשך כשיתחמם יותר נשקה כמויות גדולות יותר עד להגעה של כ-4 ליטר למטר רבוע ביום.
*הכמויות מתייחסות למדשאות באזור מישור החוף, לאזורים שונים בארץ יש דרישת מים שונה, ניתן לצפות בהמלצות המופיעות בטבלת ההשקיה.

sprinkler g60ac16e72 640

בשביל לגרום למדשאה להיות עמידה יותר לעקות ומחלות, נרצה להעמיק שורש. את העמקת השורש נעודד ע”י ריווח ההשקיות בהדרגה, ככל שניתן מבלי לפגוע בנראות המדשאה, כאשר נשמור על יחס ליטר למטר רבוע זהה.

לפני ההשקיה הראשונה מומלץ לעבור על מערכת ההשקיה, לבדוק שהמחשב תקין ושלא היו שקיעות קרקע באזור הממטרות/המתזים, לפנות חסמים בקו ההמטרה (כגון: משחקים, צעצועים או עשביה שצמחה גבוה) ולוודא שזוויות הממטירים נכונות.

nature g755321228 640

טיפול במחלות ומזיקים

ישנם זנים רגישים יותר למחלות וישנם שרגישים יותר למזיקים, אבל ככלל כל זני הדשא בארץ יכולים להדבק במחלות עלים ושורש ולסבול ממזיקים, חשוב לשים לב להתעוררות של פעילות בדשא או שינויים מחשידים (כגון: צבע, גובה, צימוח, צפיפות וכו’).
לרוב נראה מחלה במהלך הסתיו, אך גם באביב, אם הדשא לא התגבר על המחלה במהלך חודשי החורף.

בשביל לעודד את התחזקות הדשא מומלץ לבצע ריסוס מנע עם ריזיקה ולהוסיף לריסוס גם תערובת דישון והזנה.
במידה ובאביב עדיין רואים פעילות של מחלה (פטריה) יש אפשרות לרסס שוב בערכת ריזיקה ודיפנס, ריסוס החומרים לסירוגין, סה”כ 3 פעמים בהפרש של 10-14 ימים בין ריסוס לריסוס.

בגינות בהן יש היסטוריה של דרנים, מומלץ לבצע טיפול עם קונפידנס ופיזור של טלסטאר/מרקורי בחודשים אפריל ומאי.

דילול ואיוורור

בזנים הצפופים יותר כגון: פספלום, ברמודה טיפוואי, קיקויו (קוקויה) ואפילו האלטורו, לאורך השנים מתפתחת שכבת טאצ’, זוהי שכבה של חומר אורגני מת (עלים, שורשים, חרקים וכו’), השכבה גורמת לאטימות וחנק של המדשאה. מומלץ לבצע דילול בעומק של כ-1 ס”מ ולאסוף ולסלק את כל החומר שיוצא בעקבות הדילול. הדילול משפר חדירה של מים, אוויר ודשן לקרקע.

בנוסף מומלץ לבצע איוורור למדשאה, פעולה שתשפר את קליטת המים, האוויר והדשן אף יותר וכך יהיה צימוח המדשאה בריא יותר.

כיסוח המדשאה

לכל בעלי המכסחות אנו ממליצים לבדוק לפני הכיסוח הראשון שהלהבים לא קהים.

נתחיל מכיסוח גבוהה ולאחר מספר ימים אם הדשא מתחיל להראות צימוח ניתן להוריד קצת את גובה הלהבים. כדאי להתחיל לכסח בפינת השטח לאט, במידה והכיסוח נראה טוב להמשיך לשאר המדשאה.

הזמנים בין הכיסוחים משתנים בין זני הדשא ויצטמצמו כלל שיתחמם והדשא יגביר את הצימוח.
מרווחי הכיסוח משתנים בין זן לזן, את הפספלום, ברמודה טיפוואי, קיקויו (קוקויה) והדרבן מומלץ לכסח לפחות פעם בשבוע. האלטורו והמאיה פעם בשבוע וחצי/שבועיים.

גובה הכיסוח גם משתנה בין זן לזן, לשים לב לסוג הצימוח בדשא ולדרישות הטיפול של הזן והכי חשוב – להשתדל לא לקרקף.

lawn mower g4a0a7eace 640

לסיכום, אלו הם חמשת הצעדים לטיפול במדשאה והכנתה לקראת עונת המדשאות וחודשי האביב.
בנוסף אנו ממליצים להוריד את טבלת התחזוקה השנתית שלנו, בה ניתן לראות איך מומלץ לטפל בכל זן במהלך כל חודשי השנה כדי לשמור על מדשאה בריאה, חזקה וירוקה.

בהט פבזנר,
אגרונום דשא יצהר בע”מ

דילוג לתוכן