מזיקים בדשא

תוכן עניינים

עשים

עשים {תולעת הגדוד, נובר הדשא, פרודניה ודומיהם}העשים הינם זחלים רב פונדקאים התוקפים גם את הדשא. הנזק שהם גורמים מתבטא באכילת עלי הדשא. כאשר הם נמצאים בכמות רבה {בעיקר בחודשי יולי-ספטמבר} הנזק יכול להיות רב עד כדי אכילת כל החלקים הירוקים. עיקר הפעילות היא בשעות הקרירות של היום ובאזורים לחים.

העשים מקימים גלגול מלא הכולל ביצה-זחל-גולם-ופרפר, השלב שבו נגרם הנזק הינו שלב הזחל. לזחל 4-5 דרגות, כלומר 4-5 תקופות גיל כאשר הדבר נעשה בקפיצות.


אכילת עלים ע"י עשי לילה

זחל של תולעת הגדוד
בתקופת הפרפר, שהיא גם תקופת הרביה, ניתן לצפות בשעות הלילה בפרפרים מתעופפים מעל הדשא כאשר מדליקים אור בגינה.

פרפר של נובר הדשא

הנקבה יכולה להטיל כ- 1000 ביצים בממוצע. הזחלים הצעירים בדרגות 1-3 חיים בקבוצה והם רגישים מאוד לתנאי אקלים קיצוניים {חם כבד}. החל מדרגה 3 מתפזרים הזחלים מקבוצותיהם לכלל הדשא.

  • ביצים של עשים
  • גלמים
  • אכילות של הזחלים

בקיץ משך תקופת ההתפתחות דרגת זחל כ- 15 יום, הגולם כ- 8 ימים, הבוגר {פרפר} 2, והביצה 3 ימים. כך שמחזור שלם הוא כ- 28 יום.

בעונות המעבר המחזורים ארוכים יותר. בחורף הזחלים משתמרים בעיקר בדרגות הזחל השונות אך הם אינם פעילים ואינם גורמים נזק.
הטיפול כנגד הזחלים אינו בעייתי במיוחד וישנם חומרים רבים המטפלים בבעיה {ניתן לראות בפרק האחזקה}. בכל מקרה ריווח השקייה ופינוי שכבת הטאץ יכול להפחית את רמת הנזק וליעל את פעילות החומרים.

דרנים

דרנים (זחלים) לבנים WHITE GRUBS
ישנם מספר רב של סוגי דרנים (זחלי חיפושיות). הדרן הינו בגוון לבן או קרם, בעל שלושה זוגות רגליים, ראש חום וכתם כהה בחלקו האחורי. הוא נמצא
לרוב במצב של סהר C גודלו בין 6-20 מ"מ.

כנימות
כנימות קמחיות, כנימת עשב רודוס וכנימות דם – יצור אובאלי קטן קרוב של משפחת החרקים.
צבע הנימפה (השלב שבין הביצה לבוגר) והבוגר בנקבה מורוד כהה עד ירוק בהיר, מכוסה בתפטיר לבן רך דמוי שעווה.
אורך הכנימה 2-5 מ"מ, הנקבה חסרת כנפיים.

הזכר דומה ליתוש זעיר ומאופיין ע"י זוג כנפיים המקושטות בדוגמאות של שלוש זוגות עיניים אדומות.
הכנימה תוקפת את כל סוגי הדשא אך נזקים משמעותיים נצפו בעיקר (בזנים הקיימים בארץ) בזני ברמודה טיפוואי, בופלו מאיה (סנט אוגוסטין), דרבן, קוקויה וטול פסקיו.

נמטודות

נמטודות הינה מערכת חי מהגדולות שיש וכוללת מעל 80,000 סוגים שונים.  מתוכם 15,000 פרזיטים (טפילים), הן לצמחים והן לבעלי חיים. הן נמצאות במים מתוקים, במי ים וביבשה.
רובן המכריע של הנמטודות הן מיקרוסקופיות אך ישנם גדולות וארוכות יותר, אפילו עד מטר.

נמטודה הינה תולעת עגולה ולא מחולקת, בניגוד לשלשול ולתולעים אחרות המוכרות לנו (פרודניה, תולעת הגדוד, מודד וכדומה).

הנמטודות הינן תולעים מיקרוסקופיות החיות בתוך הקרקע. מוכרים לנו סוגים רבים של נמטודות. רובן הינן תולעים מועילות הניזונות מבקטריות, פטריות ואורגניזמים מיקרוסקופים אחרים.
ישנן נמטודות המשמשות אותנו לטיפול, איזון ובקרה ביולוגית בקרקע. מנגד, לצערנו ישנן מספר רב של קבוצות טפיליות הגורמות לנזק רב.

מספר סוגים של נמטודות הינם בעלי צינור דק ומחודד המוחדר לתוך השורש. הנמטודה ניזונה ממוהל תאי הצמח והיא מהווה כטפיל, הנקרא טפיל חוץ.

לעומתן, מספר סוגים של נמטודות הינם בעלי חדק דק הפוצע את השורש ולאחר מכן הנמטודה חודרת לתוך השורש, מתיישבת שם, ניזונה מהצמח וגורמת לעפצים בשורשים הפגיעה של הנמטודות בשורשי הדשא פוגעת ביכולת הדשא לקלוט מזון ומים מהקרקע.

לאחר פגיעת הנמטודות מערכת השורשים נראית בצורה א-נורמלית משונה, השורשים קצרים, כהים ורקובים ולפעמים ניתן לראות בליטות ופצעים בשורש.

בתמונה: נזקי נמטודות בדשא.

כאשר אוכלוסיית הנמטודות גבוהה במיוחד, כאשר מזג האוויר גבוה או במצבי עקה, נראים הסימפטומים על פני הקרקע- כלורוזה, הצהבה, נבילה, קמילה ולבסוף תמותה של הדשא.
לרוב תופיע באזורי הפגיעה עשבייה בעלת הפרשה חלבית כמו חלבלוב, סעידה ועשביה עמידה אחרת, וכן תהיה רגישות רבה יותר של הדשא לפטריות ומזיקים אחרים.

איך לדעת אם הבעיה היא נמטודות:
כיום, כשכמות ומגוון הבעיות בדשא הולכת וגדלה, יש קושי לזהות ולאבחן בין הבעיות.
טיפול בנמטודות יקר וארוך יחסית לכן מומלץ לאבחן את הימצאות הנמטודות במעבדה.
זיהוי הנמטודות שונה מזיהוי של מינרלים בקרקע ומזיהוי מחלות לכן כדאי לבצע את הבדיקה ע"י דוגם מקצועי, וכאשר שולחים את הדשא לבדיקת נמטודות יש לציין זאת.

العربيةEnglishעִבְרִית
דילוג לתוכן