יתרונות הדשא הטבעי

לדשא טבעי יתרונות רבים המשפיעים על הסביבה והבריאות שלנו, בעיקר בתקופה בה אנו עדים לעלייה ברמת זיהום האוויר וההתחממות הגלובאלית.

לפניכם 5 יתרונות עיקריים לשתילת דשא טבעי בגינה הפרטית שלכם כמו גם באזורים הציבוריים המקיפים אותנו:

הפחתת מזהמים

כמו צמחים רבים, הדשא משתמש בתהליך הפוטוסינתזה בשביל ייצור סוכרים, בהם הוא משתמש כמזון. בזמן תהליך הפוטוסינתזה הדשא קולט פחמן דו חמצני ופולט חמצן.
זה שחמצן חיוני לאדם ברור מאליו, אבל גם לכידת ה-CO2 (פחמן דו חמצני) היא חיונית. ה-CO2 יכול להוביל להעלאת הטמפרטורות ולסכנות סביבתיות אחרות.
בנוסף ללכידת ה-CO2, הדשא גם קולט חלקיקי אבק מהסביבה שחוץ מזה שהוא גורם מלכלך הוא גם מכביד על הנשימה.

הפחתת נגר ומניעת הצפות

מערכת השורשים של המדשאה מייצבת את הקרקע ועוזרת בהפחתת שחיקת הקרקע. למדשאה מתוחזקת יש מערכת שורשים בריאה שמאווררת את הקרקע (לא נותנת לקרקע להתהדק) וכך מאפשרת את חלחול המים.
עם זאת, בזמן סופות מערכת השורשים לוכדת מזהמים כך שלאחר זמן מה הם מתפרקים ע”י גורמים מיקרובים בקרקע לגורמים לא מזהמים.

אם יש אזור כלשהו בחצר שלכם שאינו מכוסה במדשאה או צמחייה, בזמן גשם חזק ניתן לראות שהאדמה החשופה, החיפוי או החצץ, נשטפים ויוצרים שקעים וחורים. כל החומר הנשטף – וכל המים – לאן הם הולכים?
הם מתחילים בסתימת נקזים, מה שמוביל להצטברות נגר עילי עד שנוצרות הצפות.
מדשאה, לעומת זאת, תאט את הנגר ותאפשר למי הסערה לחלחל בחזרה למערכת מי התהום.

הידעתם? – דשא בריא ומכוסח סופג גשמים בצורה יעילה פי שישה משדה חיטה ופי ארבעה טוב יותר משדה חציר!

זיהום רעש

זיהום רעש הוא צליל ממקור אנושי, מכונה או בעלי חיים שגורם להפרעה לפעילות, לאיזון ולבריאות של בני אדם ובעלי חיים, ככזה, זהו סוג של זיהום סביבתי.

הדשא סופג רעשים מעולה. הוא מפחית את רעשי הסביבה ויוצר סביבה שקטה ורגועה יותר. הוא מתנהג כמו שמיכה או פאנל בידוד, סופג קולות מאנשים, מכוניות, משאיות ובעלי חיים.

כשאתם מטיילים בעיר או אפילו באזור פרברי צפוף, אתם עשויים להבחין עד כמה האזור רועש בהשוואה לאזור עם מדשאות רבות. הסיבה לכך היא שהרבה משטחים קשים שווים להרבה אזורים שמחזירים קול.

.png

הפחתת חום

חימום סביבתי מופחת על ידי דשא. ביום קיץ חם, שטח המדשאה יהיה קריר יותר לפחות ב-30 מעלות מאספלט וב-14 מעלות מאדמה חשופה (ההפרש כתלות בסוג/הרכב האדמה).

אזורים עירוניים עם הרבה מבנים ובטון נוטים להיות חמים יותר באופן משמעותי מאשר אזורים שיש בהם הרבה דשאים ועצים. כמו כן, נדרשת אנרגיה רבה יותר כדי לקרר בניין מוקף בטון מאשר בניין שמוקף מדשאה.

בריאות ומתח נפשי

שטחים ירוקים הוכחו כמשפרים את הבריאות ומפחיתים מתח. ישנן עדויות הולכות וגדלות לכך שגננות ודשא טבעי המצויים במגרשי ספורט ובמדשאות חשובים ברמה האנושית וכי צמחים מורידים לחץ דם, מפחיתים מתח שרירים הקשור ללחץ, משפרים את הקשב ומפחיתים תחושות של פחד, כעס ותוקפנות.

בשנת 2002, אוניברסיטת קליפורניה בריברסייד ערכה מחקר כדי לתמוך בכך שהשהות בבית החולים מושפעת לטובה מדשא דשא ושטחים ירוקים. מטופלים בחדרי אשפוז עם נוף לטבע ומדשאות מתאוששים מהר יותר מאשר מטופלים דומים בחדרים עם נוף לקירות בניין (למאמר לחצו כאן).

בדומה, אנשים שחיים ועובדים בסביבה עם נוף למדשאות ולטבע בהשוואה לנוף עירוני, נמצאו מתאוששים מהלחץ מהר יותר.
עובדים עם נוף לאזורים מעוצבים חווים פחות לחץ בעבודה, שביעות רצון גדולה יותר בעבודה ופחות כאבי ראש מאלה שאין להם נוף או יכולים לראות רק חפצים מעשה ידי אדם.

חוקרים בדנמרק פרסמו בכתב העת Environmental Health Perspectives כי ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז הפעילים בשטחים ירוקים, כגון שטחי דשא, חווים תסמינים פחות חמורים. מחקר אחר שפורסם ב”סביבה והתנהגות” הצביע על כך ששטחים ירוקים יכולים לאפשר לילדים לחשוב בצורה ברורה יותר ולהתמודד בצורה יעילה יותר עם מתח החיים.

לסיכום, אלו הם רק חלק קטן מהיתרונות הבריאותיים והאקולוגיים של דשא טבעי.
גננים ובעלי גינות שתחזקו בעבר גינה עם דשא טבעי, יודעים היטב שמדשאה ירוקה דורשת השקעת זמן ומשאבים לאורך השנה, אבל אם תשאלו אותנו זה בהחלט שווה את זה!

בהט פבזנר,
אגרונום דשא יצהר בע”מ

דילוג לתוכן